مطالب آموزشی

شب یلدا و آجیل شب یلدا

شب یلدا

شب یلدا یا همان شب چله یکی از زیباترین جشن‌های ایرانی است که همه ما به عنوان ایرانی از این جشن و شب‌نشینی‌های آن خاطره‌های خوبی داریم. در این مطلب ضمن آشنایی بهتر با این رسم فرخنده یه یکی از مهم ترین بخش‌های این جشن یعنی آجیل شب یلدا می پردازیم با ما در وبلاگ شعبه اینترنتی فروشگاه کاشمرانه همراه باشید …

شب یلدا و آجیل شب یلدا

شب یلدا

شب یلدا (شب چله)

شب یلدا (شب چله) به عنوان یکی از کهن‌ترین جشن‌ها و رسوم قدیمی ایرانی مانند جشن نوروز، جشن چهارشنبه سوری، جشن‌های سده و … می‌باشد. تاریخچه شب یلدا به گذشته‌های بسیار دور بر‌می‌گردد. اما قدمت دقیقش مشخص نیست. برخی باستان‌شناسان، تاریخ شب یلدا را هفت هزار ساله می‌دانند، این شب به‌صورت رسمی در تقویم ایرانیان باستان از سال ۵۰۲ قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت. چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است.

همانطور که گفته شد جشن شب یلدا را “چله” نیز می نامند به این دلیل که از اول دی ماه تا دهم بهمن ماه  را که 40 روز است “چله بزرگ” نامیده و اعتقاد بر این بوده که اوج سرمای زمستان در این چهل روز بوده است.

شب چله و رسومات زیبای آن

از رسومات رایج و بسیار زیبای این جشن فرخنده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شب نشینی و صله رحم
 • مثل گویی یا قصه خوانی
 • شاهنامه خوانی
 • حافظ خوانی
 • گرفتن فال حافط
 • سفره شب یلدا

سفره شب یلدا و خوردنی‌های خوشمزه آن

از جذاب‌ترین آیین‌های شب یلدا، سفره شب یلدا و خوردنی‌های آن است. خوردنی‌هایی شامل

 • آجیل و تنقلات مخصوص
 • میوه‌هایی چون هندوانه و انار
 • میوه‌های خشکی از قبیل توت خشک، انجیر، برگه هلو و زردآلو
 • انواع کیک و شیرینی
 • شام‌های خوشمزه ایرانی

همه این‌ها جنبه نمادین دارند و نشانه، برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.

اما یکی از خوشمزه ترین خوردنی‌های سره شب یلدا «آجیل شب یلدا» است.

آجیل شب یلدا

همانطور که می‌دانید آجیل بنا بر سلایق و مدل‌های گوناگون، ترکیبات متفاوتی دارد اما آجیل شب یلدا بنابه سنت‌های کهن ایران زمین شامل مغزهایی مثل پسته، گردو، بادام و فندق اجزای اصلی آجیل مخصوص شب چله هستند. در کنار اینها انجیر و توت خشک شده هم حاضر اند. از قدیم نخودچی و کشمش در بین آجیل شب یلدا وجود داشته. غیر از این‌ها تخمه هندوانه و کدو، گندم و نخود برشته و شاهدانه هم جز آجیل‌های شب یلدا هستند. ویژگی بارز آجیل شب چله، مخلوط بودن انواع مغزهای خام و خشکبار است و همین موضوع بر ارزش تغذیه‌ای آن می‌افزاید. در واقع شاید بتوان گفت آجیل شب یلدا در حالت سنتی خود، آجیل چهارمغز بوده است و به مرور زمان مغزها و خوراکی های دیگری به آن افزوده شده است. 

اما با توجه به شرایط سخت کرونا و گرون بودن بعضی اقلام شب یلدا تهیه آن‌ها سخت شده است.

خرید آجیل شب یلدا

در بخش «سفره شب یلدا» شعبه اینترنتی فروشگاه کاشمرانه انواع تنقلات و آجیل شب یلدا به دو صورت با بسته بندی و تزئینات مخصوص و بدون بسته بندی برای خرید شما عزیزان قرار داده شده است، لازم به ذکر است در مراحل بسته بندی و ارسال این محصولات به طور کامل پروتوکل‌‌‌های بهداشتی وزارت بهداشت رعایت شده است.با خرید اینترنتی این محصولات هم می‌توانید از تخفیف خرید شب یلدا برخوردار شوید هم بدون خروج از خانه از خانواده خود در برابر کرونا محافظت کنید و شب خاطره انگیزتر و شادتری در کنار اعضای خانواده داشته باشید.

سفره شب یلدا

[newkala_slider_product product_cats=”2460″ posts_per_page=”20″ title_slider=”محصولات سفره شب یلدا”]

مطالب مرتبط